liepos 21, 2016

Spausdinti Spausdinti

Sportas ir hibridinis karas

Autorius: Saulius Spurga
Kategorija : Komentarai
Šaltinis : "Lietuvos žinios"

XX am­žiaus pra­džio­je di­džiau­si Ru­si­jos mo­ra­li­niai au­to­ri­te­tai bu­vo ra­šy­to­jas bei mąs­ty­to­jas Le­vas Tols­to­jus ir Ru­si­jos sta­čia­ti­kių baž­ny­čios šven­ti­kas, dar gy­vas lai­ky­tas šven­tuo­ju, Iva­nas Kronš­ta­tie­tis.

Jie abu bu­vo gar­bi­na­mi, į abie­jų žo­džius įsik­lau­so­ma, bet jų po­žiū­riai, vi­sų pir­ma į Sta­čia­ti­kių baž­ny­čią, dia­me­tra­liai sky­rė­si. L. Tols­to­jus su­kū­rė sa­vi­tą re­li­gi­nį mo­ky­mą ir bu­vo at­skir­tas nuo Sta­čia­ti­kių baž­ny­čios, o I. Kronš­ta­tie­tis bu­vo at­kak­lus re­li­gi­jos dog­mų gy­nė­jas. Yra iš­li­kę jo die­no­raš­čiai, ku­riuo­se jis samp­ro­tau­ja apie di­džias blo­gy­bes, ku­rias Ru­si­jai ne­ša ere­ti­ko L. Tols­to­jaus mo­ky­mas, net pra­šė Die­vo ra­šy­to­jui grei­čiau at­siųs­ti mir­tį.

Da­bar, žvelg­da­mi re­tros­pek­ty­viai, ga­li­me tik at­si­dus­ti ir kons­ta­tuo­ti, kaip su­nku prog­no­zuo­ti be­sik­los­tan­čius įvy­kius ir ko­kie klai­din­gi ga­li bū­ti ver­ti­ni­mai. Pra­ėjus vos ke­le­riems me­tams po mi­nė­tų di­džių as­me­ny­bių su­si­dū­ri­mo, Ru­si­ja įsi­trau­kė į ka­rą, ku­ris bai­gė­si Spa­lio re­vo­liu­ci­ja. Bol­še­vi­kų val­džia su­nai­ki­no pa­ma­ti­nes Ru­si­jos im­pe­ri­jos ver­ty­bes, vi­siš­kai pa­kei­tė vals­ty­bę. Pa­ly­gin­ti su ta įvy­ku­sia ka­tas­tro­fa, gra­fo L. Tols­to­jaus ere­zi­jos, ku­rio­mis bai­sė­jo­si I. Kronš­ta­tie­tis, ne­tu­ri jo­kios reikš­mės. Bu­vo par­ašy­ta dar vie­na gar­si kny­ga, Alek­sand­ro Sol­že­ni­cy­no „Gu­la­go ar­chi­pe­la­gas“, ku­ri at­sklei­dė, kaip gi­mė vals­ty­bė, ku­rio­je nei L.Tols­to­jaus, nei I. Kronš­ta­tie­čio dva­sin­gu­mui ne­li­ko vie­tos.

Pra­ėjus 100 me­tų, XX am­žiu­je, pra­si­dė­ju­sia­me rug­sė­jo 11 die­ną te­ro­riz­mo ak­tu JAV, įvy­kiai klos­to­si itin spar­čiai, jie tam­pa vis su­nkiau prog­no­zuo­ja­mi. Per pra­bė­gu­sius 15 šio am­žiaus me­tų pa­sau­lį su­krė­tė net ke­lios di­de­lės fi­nan­sų kri­zės. Ki­ni­ja ta­po vie­na svar­biau­sių glo­ba­laus pa­sau­lio žai­dė­jų, o Eu­ro­pos Są­jun­gą vie­na po ki­tos pur­to kri­zės – Grai­ki­jos kri­zė, pa­bė­gė­lių kri­zė, gre­sian­tis „Bre­xi­tas“. Ver­ta pa­mi­nė­ti bran­duo­li­nio reak­to­riaus ka­tas­tro­fą pa­žan­gios tech­ni­kos ša­ly­je Ja­po­ni­jo­je. Is­la­mo eks­tre­mis­tų or­ga­ni­za­ci­ją „Al-Qae­da“ pa­kei­tė dar ar­šes­nė ISIS, pa­sau­lį su­kre­čia vis nau­ji te­ro­ro ak­tai. Ne vie­no­je Va­ka­rų vals­ty­bė­je gal­vas ke­lia kraš­tu­ti­nės de­ši­nės ir na­cio­na­lis­ti­nės par­ti­jos, at­gims­ta po­pu­liz­mas – prieš ke­lio­li­ka me­tų bu­vo ne­įma­no­ma nu­ma­ty­ti, kad to­kie da­ly­kai ga­lė­tų vyk­ti bran­džios de­mo­kra­ti­jos ša­ly­se. Tai liu­di­ja, kad Va­ka­rų vi­du­ri­nė kla­sė, ku­ri iki šiol jau­tė­si sau­gi ir pa­ti bu­vo vals­ty­bių sta­bi­lu­mo pa­grin­das, pra­ran­da pa­si­ti­kė­ji­mą at­ei­ti­mi spar­čiai be­si­kei­čian­čio­je ap­lin­ko­je.

Ži­no­ma, iš­var­dy­tos kri­zės ir pro­ce­sai – ne­vie­no­do svo­rio. Vie­ni po­ky­čiai yra lai­ki­ni, ki­ti – sis­te­mi­niai. Vie­nas rim­čiau­sių čia dar ne­įvar­dy­tų iš­šū­kių – be­si­kei­čian­ti Ru­si­jos po­li­ti­ka. Daug klau­si­mų su­kė­lė 2008 me­tais įvy­kęs Ru­si­jos konf­lik­tas su Gru­zi­ja, o Kry­mo oku­pa­ci­ja ir ag­re­si­ja Don­ba­se daug kam at­vė­rė akis. Šiuo me­tu dau­ge­lis vals­ty­bių, net to­kios tai­kin­gu­mu ir ne­utra­lu­mu gar­sė­jan­čios ša­lys kaip Suo­mi­ja ir Nor­ve­gi­ja, pra­de­da rim­tai svars­ty­ti sa­vo sau­gu­mo klau­si­mus ir im­asi kon­kre­čių veiks­mų. Ko­kią ga­li­me prog­no­zuo­ti Ru­si­jos rai­dą? Kaip Ru­si­ja pa­ti ma­to sa­vo vie­tą pa­sau­ly­je?

De­ja, nie­ko pa­guo­džian­čio apie tai pa­sa­ky­ti ne­ga­li­ma. Vis dau­gė­ja po­žy­mių, kad Ru­si­ja ma­no ga­lin­ti va­do­vau­tis sa­vo pa­čios su­kur­to­mis nor­mo­mis, ku­rios ski­ria­si ne tik nuo Va­ka­rų vals­ty­bių, bet ir nuo vi­so li­ku­sio pa­sau­lio ver­ty­bių.

Pa­sta­ro­sio­mis die­no­mis Tarp­tau­ti­nis olim­pi­nis ko­mi­te­tas spren­dė, ar Ru­si­jos leng­vaat­le­čiai ga­lės da­ly­vau­ti Rio de Ža­nei­ro olim­pia­do­je. Nu­tar­ta, kad po at­ski­ro pa­ti­kri­ni­mo vi­siems do­pin­gu ne­su­si­te­pu­siems Ru­si­jos leng­vaat­le­čiams bus leis­ta star­tuo­ti, nors eks­per­tai ne­abe­jo­ja, kad Ru­si­jo­je su­kur­ta ir gy­vuo­ja vals­ty­bės re­mia­ma do­pin­go var­to­ji­mo sis­te­ma, o do­pin­go kon­tro­lę vyk­dan­tiems par­ei­gū­nams yra truk­do­ma at­lik­ti spor­ti­nin­kų ty­ri­mus, jiems gra­si­na sau­gu­mo tar­ny­bos.

Tiems, ku­rie pri­si­me­na ta­ry­bi­nius lai­kus, eg­zis­tuo­jan­ti do­pin­go sis­te­ma ne­kels nu­sis­te­bė­ji­mo, nes tuo me­tu vyk­dy­ta SSRS po­li­ti­ka bet ko­kia kai­na, įskai­tant ir do­pin­gą, lai­mė­ti kuo dau­giau me­da­lių bu­vo vie­ša pa­slap­tis. Be abe­jo, nė­ra vals­ty­bės, ku­rios spor­ti­nin­kų ne­bū­tų pa­lie­tę do­pin­go skan­da­lai, ta­čiau ati­tin­ka­ma vals­ty­bės po­li­ti­ka – tai ci­niš­kas iš­šū­kis pa­sau­lio bend­ruo­me­nei, pa­čios spor­to es­mės pa­my­ni­mas.

Do­pin­gas spor­te – ap­gai­lė­ti­nas reiš­ki­nys, bet jau se­niai pa­žįs­ta­mas, tuo me­tu vals­ty­bės kurs­to­mos spor­to sir­ga­lių riau­šės yra tai, ko iki šiol ne­gir­dė­jo­me ir kas su­nkiai tel­pa gal­vo­je. Įta­ria­ma, kad sir­ga­lių riau­šes Mar­se­ly­je ir Li­ly­je Eu­ro­pos fut­bo­lo čem­pio­na­to me­tu su­kurs­tė tarp sir­ga­lių įsi­mai­šę Ru­si­jos jė­gos struk­tū­rų at­sto­vai, sie­ja­mi su Vla­di­mi­ro Pu­ti­no re­ži­mu. Ir tai – ne žur­na­lis­tų spė­lio­nės, o vie­šai par­eikš­ta aukš­tų Jung­ti­nės Ka­ra­lys­tės par­ei­gū­nų nuo­mo­nė. Tei­gia­ma, kad to­kie iš­puo­liai yra Ru­si­jos vyk­do­mo hib­ri­di­nio ka­ro da­lis. Yra ži­no­ma, kad tarp sir­ga­lių iš­ties bu­vo ne vie­nas as­muo, dir­ban­tis Ru­si­jos jė­gos struk­tū­ro­se, taip pat se­niai ne pa­slap­tis, kad va­di­na­muo­sius fa­na­tų klu­bus Ru­si­jo­je kon­tro­liuo­ja ir val­do val­džios struk­tū­ros. Esa­ma ir ki­tų iš­kal­bin­gų po­žy­mių. Riau­šės pa­pras­tai ky­la su­sis­tum­džius įkau­šu­siems sir­ga­liams, ta­čiau šį­kart ru­sų sir­ga­liai ne­bu­vo gir­ti. Jie bu­vo ge­rai ap­si­rū­pi­nę ko­vos prie­mo­nė­mis, Mar­se­lio sta­dio­ne puo­lė or­ga­ni­zuo­tai, ir iš kar­to po to bu­vo su­kur­ta dau­gy­bė su­klas­to­tų „Twit­ter“ pa­sky­rų, ku­rio­se bu­vo per­ša­ma min­tis, esą ru­sų sir­ga­liai bu­vo iš­pro­vo­kuo­ti. Pra­ncū­zi­jos teis­mas ke­le­riems me­tams ka­lė­ti nu­tei­sė tris Ru­si­jos sir­ga­lius, tarp jų – klu­bo „Lo­ko­mo­tiv“ di­rek­to­rių dar­bui su sir­ga­liais Alek­sand­rą Je­run­do­vą ir Tu­los klu­bo „Ar­se­nal“ sir­ga­lių klu­bo vyk­do­mą­jį di­rek­to­rių Ser­ge­jų Gor­ba­čio­vą. Su­lai­ky­tas ir iš­siųs­tas iš Pra­ncū­zi­jos ir Vi­sos Ru­si­jos sir­ga­lių są­jun­gos va­do­vas, ofi­cia­lios Ru­si­jos de­le­ga­ci­jos Pra­ncū­zi­jo­je na­rys, fa­šis­tuo­jan­tis Alek­sand­ras Špry­gi­nas. Ne­įp­ras­ta, bet bū­tent di­rek­to­rių siau­tė­ji­mas pa­li­ko ke­lis ang­lų sir­ga­lius, su­ža­lo­tus kū­jais ir me­ta­li­niais vir­bais, ko­mos būk­lės.

Vos po dve­jų me­tų Ru­si­ja bus pa­sau­lio fut­bo­lo čem­pio­na­to šei­mi­nin­kė, ir to­kie įvy­kiai, ku­rie ga­li su­kel­ti abe­jo­nes ša­lies šei­mi­nin­kės pa­ti­ki­mu­mu, tu­rė­tų kel­ti su­si­rū­pi­ni­mą į to­kią pa­dė­tį pa­te­ku­sios ša­lies vy­riau­sy­bei. Taip, tuo rū­pin­tų­si bet ku­ri vy­riau­sy­bė, tik ne Ru­si­jos. Šie ir pa­na­šūs įvy­kiai tar­nau­ja Krem­liaus pro­pa­gan­dos kryp­čiai, ku­ri iš­ran­da vis nau­jus hib­ri­di­nio ka­ro me­to­dus ir vi­są li­ku­sį pa­sau­lį vaiz­duo­ja kaip su­si­mo­kiu­sį prieš Ru­si­ją.

 

 

«
»

Nėra atsiliepimų. Kviečiu pareikšti savo nuomonę!

(nebūtina)

Populiariausi pask. 4 mėn.

    • No results available

Pask. 12 mėn.

    • No results available
     
    Berlin, Berlynas. Koncertų salė OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA Buvę Rygos angarai, dabar - turgus

    Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas