Sauliaus Spurgos asmeninė svetainė
Kaip valdžiai bendrauti su verslu?
Birutė Vėsaitė po kelionės bendrovės “Arvi” užsakytu lėktuvu į Kazachstaną turėjo palikti ūkio ministro postą. Šis atsistatydinimas sutvirtino ir šiaip jau gają nuomonę, kad jei valdžios atstovas bendrauja su verslininkais, tai – korupcijos reiškinys.
Žinoma, taip toli gražu nėra. Verslininkai kuria šalies gerovę, todėl politikai, valdžios atstovai, ypač priklausantys Ūkio ministerijai, privalo įsiklausyti į jų nuomonę. Tik viskas turi vykti skaidriai, pagal aiškias taisykles, o jų Lietuvoje labai pasigendame.
Politikai nekalba apie principus, nesiūlo taisyklių, nes mano, kad politinį kapitalą lengviau krautis pataikaujant daliai visuomenės, kuri verslininkų veikloje mato tik blogį. Yra daug šaukiančiųjų apie tikrą ar tariamą neįvardijamų oligarchų grėsmę, bet kas šiandien siūlo, kaip skaidriai ir civilizuotai sureguliuoti valdžios ir verslo santykius? Tai, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė garsiai pareiškė Lietuvą esant užvaldytą oligarchų, nieko nepakeitė, užtat Seimo priimtas neveiksmingas ir ydingas Teisėkūros pagrindų įstatymas valdžios ir verslo santykius dar labiau nustūmė į šešėlį.
Kaip šiuo požiūriu vertinti B.Vėsaitės kelionę į Kazachstaną? Ar ydinga tai, kad ministrė nepasididžiavo ir priėmė įmonės “Arvi” siūlymą skristi jos užsakytu lėktuvu? Dalis apžvalgininkų, komentatorių ir visuomenės reiškė nuomonę, esą šis skrydis tebuvo pretekstas susidoroti su neįtikusia politike, nes asmeninės naudos B.Vėsaitė neturėjo ir jokios protekcijos bendrovei “Arvi” kol kas nepadarė.
Tačiau iš tikrųjų padėtis tapo slidi, ir ministrė pasidarė pažeidžiama. Gerai, kad Ūkio ministerijos vadovė bendravo su verslininkais, bet problema yra tai, jog būtent šią Marijampolės bendrovę ji išskyrė iš kitų įmonių. Kaip žinoma, į Astaną keliavo oficiali Lietuvos delegacija, kurią sudarė dešimties Lietuvos bendrovių vadovai. Kur kas geriau būtų buvę, jei ministrė būtų skridusi kartu su visa delegacija ir rodžiusi vienodai dėmesio visiems verslininkams. Šiuo atveju jų atžvilgiu pasielgta nepagarbiai. Dar blogiau, kad Ūkio ministerija kaip tik dabar derasi su “Arvi” dėl Marijampolės laisvosios ekonominės zonos (LEZ) valdymo bendrovės steigimo sąlygų. Bendrovės sutartis su ministerija turi būti pasirašyta artimiausiu metu. “Arvi” įmonių grupės vadovas Vidmantas Kučinskas duodamas interviu kalba apie tai, jog steigiant Marijampolės LEZ ministerija turi atlikti daug “namų darbų”, ir pabrėžia, kad ministerijos pozicija lems, ar Marijampolės LEZ apskritai bus gyvybinga. Skelbiama, jog Ūkio ministerija žada 37 mln. litų investicijų į LEZ, tačiau pats V.Kučinskas pripažįsta labai abejojantis, ar šie pažadai bus ištesėti. Akivaizdu, kad bendrovei ministrės dėmesys ir palankumas buvo itin reikalingi, o riba tarp viešojo ir privataus intereso čia labai trapi.
Spaudoje skelbtais skaičiavimais, vieno keleivio skrydžio į Astaną savikaina lėktuvu, kuriuo keliavo B.Vėsaitė, siekia 13 tūkst. litų, o ministrei ir dar keturiems valdininkams bilietai buvo parduoti už 2700 litų. Patogesnį skrydį ministrei ir valdininkams “Arvi” dotavo konkrečiai išreiškiama suma. Taigi, kad ir kokie būtų ministerijos santykiai su “Arvi”, dėl šios istorijos jie neišvengs įtarimų šleifo. Ministrė turėjo atsistatydinti, bet ne dėl to, jog bendravo su verslininkais, o todėl, kad traktavo juos nevienodai ir priėmė iš vienos bendrovės, su kuria ministerija veda nelengvas derybas, išskirtinę paslaugą.
Kandidatas į ūkio ministrus Evaldas Gustas gerai žino, iš kur pučia vėjas. Apie tai, su kokiomis mintimis imtųsi naujų pareigų, jis kalbėjo nedaug, tačiau visų pirma suskubo pareikšti sugebantis atsispirti verslininkų įtakai. Taigi kandidatas į ministrus iš anksto žvelgia į verslininkus kaip į blogį. Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius neslepia susižavėjimo tokiu sistemos sraigteliu: esą E.Gustas “išėjęs visas mokyklas”. Kokias? Dirbo komjaunimo sekretoriumi, jau Sąjūdžio laikais pradėjo eiti garbingas LKP instruktoriaus pareigas, padirbėjo vienos kitos įmonės vadovu, o pastaruosius keliolika metų buvo Vidaus reikalų ministerijos (VRM) viceministras, sekretorius, kancleris. Žinoma, VRM kol kas menkai susijusi su verslo plėtra, ir visa ši sistema, deja, dar negali pasigirti pažangia dvasia, atvirumu ir naujovėmis. Taip, E.Gustas greičiausiai sugebės administruoti Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai procesus, bet juk svarbiausias jo, kaip ūkio ministro, tikslas – siūlyti inovatyvius sprendimus kuriant verslui palankią aplinką. Šio darbo neįmanoma padaryti nepalaikant glaudžių ryšių su verslininkais, su verslo asocijuotomis struktūromis.
Pirmininkavimas ES Tarybai ateis ir praeis, o Lietuvos verslo konkurencingumas turi didėti kiekvieną dieną.
Nėra atsiliepimų. Kviečiu pareikšti savo nuomonę!