Sauliaus Spurgos asmeninė svetainė
Vaduojantis iš provincialumo
Žinome, kad alpinistų žygiai susiję su rizika, kartais – ir su žūtimis, tačiau šis atvejis su tuo neturi nieko bendra. Terorizmo aktas galėjo būti įvykdytas ne keturių kilometrų aukštyje Pakistane, o bet kurioje kitoje pasaulio vietoje. Galėjo būti nusitaikyta ne į alpinistą, o į Lietuvos gydytoją, mokytoją, vaiką. E.Markšaičio žūtis prikišamai rodo, kad mums nepavyks išlikti pasaulinių įvykių užutėkyje.
Lietuva yra Europos Sąjungos (ES) pakraščio valstybė. Kartais ES laikoma savotiška modifikuota imperija. Tokiu atveju Lietuva – imperijos provincija. Tai nėra koks nors nuosprendis, nes ES pakraščio šalis gali pasirodyti ne prasčiau už centrą. Vis dėlto tenka pripažinti, kad dvasinė provincijos būsena, kuriai lengva pasiduoti, – slegianti.
Pačios aplinkybės stumia Lietuvą iš provincijos kiauto. Šią savaitę mūsų valstybė pradėjo pirmininkauti ES Tarybai. Tai kartu ir simbolinis aktas – bent artimiausią pusmetį Lietuvos tikrai nebus galima vadinti Europos provincija. Šaliai suteikiamas dar vienas šansas tvirtėti ir augti, nors kartu tai ir iššūkis. Per pastaruosius kelis dešimtmečius Lietuva ne kartą buvo atsidūrusi padėtyje, kai turėjo vykdyti užduotis, kurioms nebuvo subrendusi. Šalis pateko į globalios konkurencijos ir kultūrinės globalizacijos girnas, ėmė įgyvendinti neįtikimai sparčias reformas, nors Lietuvos žmonės tokiems išmėginimams buvo nepasirengę. Mūsų visuomenei tai sukėlė daug streso ir įtampos, nepavyko išvengti ir negerovių bei klaidų. Gal dabar prasidėjęs pirmininkavimas bus ta žyma, kai Lietuva pasivys pati save, bent iš dalies atgaus orumą ir pasitikėjimą. Būtų pats laikas tai padaryti, nes pasaulyje didėja įtampa, daugėja grėsmių, nepaprastai auga konkurencija, pokyčiai vis spartėja. Ar Lietuva suvokia šią padėtį?
Kaip žinoma, kartu su Lietuvos alpinistu žuvo ir du Slovakijos piliečiai. Šios šalies vyriausybė į Charkovą, kuriame įstrigo žuvusių alpinistų kūnai, pasiuntė vyriausybinį lėktuvą ir jis parskraidino slovakus į tėvynę. Slovakijos premjeras Robertas Fico pareiškė, kad žuvusiems alpinistams bus surengtos valstybinės laidotuvės – tokios Slovakijos istorijoje rengiamos pirmą kartą. Šalies piliečiai pirmą kartą tapo teroristų aukomis, todėl skelbiant valstybines laidotuves siekiama pabrėžti tokio įvykio svarbą.
Žinoma, nebūtina kopijuoti Slovakijos, nors jos požiūris mums svarbus vertinant tai, kad šios valstybės likimas daug kuo panašus į Lietuvos. Vis dėlto, manau, Lietuvos Vyriausybė galėjo parodyti daugiau iniciatyvos parvežant alpinisto palaikus, kaip tai padarė slovakai. Taip būtų buvusi akcentuota įvykio reikšmė, pagerbtas Lietuvos pilietis, žuvęs didžiulio nepaskelbto karo, kuris neturi fronto linijų, metu, nes šio karo eiga gyvybiškai svarbi mūsų šaliai. Tarptautinėje erdvėje Lietuvos balsas dėl šio įvykio garsiai nenuskambėjo. Gerai, kad ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius pareiškė užuojautą dėl alpinisto žūties. Tiesa, šioje oficialioje užuojautoje yra vienas keistokas sakinys: „Po tragiškų įvykių Miuncheno olimpiadoje teroristai vėl pasikėsino į taikos pasiuntinius – sportininkus.“ Tikiuosi, tai nėra paslėptas iššūkis, tiesiog premjeras, kaip jam kartais būdinga, kalba tarsi iškritęs iš medžio. Juk šių metų balandžio 15 dieną visą pasaulį sukrėtė teroristinis išpuolis prieš sportininkus per Bostono maratoną, ir šios atakos sąsajos su kruvinais įvykiais Pakistano kalnuose yra tiesioginės bei akivaizdžios. To turbūt nepasakysi apie daugiau kaip 40 metų senumo Miuncheno tragediją. Akivaizdu, kad premjeras nemato Lietuvos pasaulio kontekste, nesugeba adekvačiai reaguoti į įvykius. Diagnozė – provincialumas.
Provincija svyruoja tarp didybės manijos ir menkavertiškumo komplekso. Režisierius Oskaras Koršunovas tai vadina svajomis girdyti žirgus sūriu vandeniu. Sunki tai būsena, kai galima tarti, kad savotišku būdu išnyksta dabartis. Pokyčių ir iššūkių išvarginti žmonės nebemoka būti čia ir dabar, jie gyvena tarp įsivaizduojamos didybės, taip pat žiaurumų ir netiesos persisotinusios praeities bei grėsmingos, svetimos ateities.
Būti dvasine ir ekonomine provincija nėra palanku. Juk net emigracija gali būti paaiškinama nuo seno žinomais dėsningumais – iš imperijos periferijos žmonės juda į jos centrą. Kalbama: tegul valdžia pateikia receptą, kaip sustabdyti emigraciją. Klystama, jei manoma, kad ją sustabdys provincialumo išsaugojimas. Tiesiog reikia vaduotis iš provincialumo, ir vienas tokių būdų – ekonomikos skatinimas. Prezidentė Dalia Grybauskaitė teisingai yra pabrėžusi, kad jei Lietuva nestatys stambių pramonės ir energetikos objektų, ji liks Europos provincija. Dauguma tautos mano kitaip. Taip pat prieštaraujama, kad būtų eksploatuojami gamtos turtai. Kartu, žinoma, tikimasi ir iš valdžios reikalaujama, kad pragyvenimo lygis Lietuvoje būtų toks pat kaip valstybėse, kurios stato stambius objektus ir eksploatuoja gamtos turtus.
Vis dėlto Lietuva atsigauna. Regis, reikia tiek mažai, ir debesys ims sklaidytis. Daug išlieta rašalo kalbant apie Estijos pranašumą, tačiau praėjusį mėnesį ES statistikos agentūra Eurostatas paskelbė, kad 2012 metais Lietuva pagal bendrąjį vidaus produktą vienam gyventojui jau pralenkė Estiją, o skirtumas pagal kitą ne mažiau svarbų rodiklį, realų asmeninį Lietuvos gyventojų vartojimą, tapo itin ryškus – atitinkamą Estijos rodiklį Lietuva jau viršija 15 procentinių punktų. Žinoma, tuos skaičius galima interpretuoti įvairiai, tačiau jei krimtomės, kai jie mums buvo nepalankūs, būdami nuoseklūs turėtume įvertinti ir šį pokytį.
Nėra atsiliepimų. Kviečiu pareikšti savo nuomonę!