Sauliaus Spurgos asmeninė svetainė
R.Paksas – pasiklydęs Europoje
Vyriausioji rinkimų komisija įregistravo Rolandą Paksą kaip prezidento rinkimų politinės kampanijos dalyvį, tačiau dalyvauti šiuose rinkimuose greičiausiai neleis. Nesu R.Pakso šalininkas, bet sutinku su Strasbūro teismo nuomone, kad politiko nušalinimas visam laikui nuo pareigų, susijusių su būtinybe duoti priesaiką, yra neproporcinga nuobauda.
Labai norėtųsi, kad šioje absurdiškoje ir nuolat tam tikrą įtampą keliančioje situacijoje, į kurią, beje, Lietuvą įstūmė Konstitucinis Teismas (KT), būtų padėtas taškas. Mat R.Pakso bylą narpliojęs ir KT išaiškinimais rėmęsis Europos Žmogaus Teisių Teismas buvo priverstas konstatuoti, esą Lietuvos Konstitucijos straipsniai pažeidžia žmogaus teises. Sunku įsivaizduoti, kad koks nors šios aplinkybės nežinantis teisininkas, kuriam analizuoti būtų duota Lietuvos Konstitucija, atrastų joje tokią didžiulę spragą.
Konservatoriai ir liberalai, paskutinę akimirką atšaukę savo paramą atitinkamai Konstitucijos pataisai, greičiausiai planavo sumažinti konkurenciją prezidento rinkimuose jų remiamai kandidatei Daliai Grybauskaitei. Už tokį žingsnį gal ir sulauks jos padėkos, tačiau žvelgiant į ateitį Lietuvos politinė padangė nuo to nepragiedrėjo, juo labiau kad šiuo metu R.Paksas nėra stiprus kandidatas į prezidentus.
Vienas liberalų lyderių Gintaras Steponavičius paskelbė straipsnį „Kodėl nepalaikysiu Konstitucijos pataisos dėl Pakso“. Publikacija informatyvi ir naudinga – primenama daugumos visuomenės jau primiršta destruktyvi R.Pakso veikla. Tačiau pagrindinė autoriaus pateiktos analizės mintis ydinga: už Konstitucijos pataisą G.Steponavičius nebalsuos, nes R.Paksas yra blogos valios politikas. Keista, kad bendruosius teisingumo principus, balsavimą dėl pagrindinio įstatymo, Konstitucijos, liberalas keičia paprastu ramunės žiedlapių plėšymu „myliu-nemyliu“. Reikėtų prisiminti, jog 2004 metais, dar nenurimus prezidento apkaltos skandalo aistroms, tie patys apkaltą surengę politikai priėmė įstatymo pataisas, numatančias, kad iš pareigų pašalintas prezidentas negali būti vėl renkamas į šį postą penkerius metus. KT pripažino įstatymą prieštaraujančiu Konstitucijai, ir tada Strasbūre, Europos Žmogaus Teisių Teisme (EŽTT), prasidėjo procesas, per kurį buvo konstatuotas žmogaus teisių pažeidimas. Jei Lietuva teikia pirmenybę teisei ir gerbia tarptautinius įsipareigojimus, Strasbūro teismo sprendimas negali būti nuleistas negirdomis.
Tik, žinoma, R.Paksas pats visus lenkia savo veidmainyste. Jos pavyzdys galėtų būti pastaroji politiko kalba partijos “Tvarka ir teisingumas” (TT) kongrese. Dėl miglotų, neaiškių priežasčių visuomenėje įsisiūbuojant priešiškumo Europos Sąjungos (ES) bangai, R.Paksas mėgina tuo pasinaudoti ir akivaizdžiai taikosi į euroskeptikų karaliaus sostą. Nenuostabu, kodėl kelioliką minučių kongrese TT lyderis postringavo apie tai, kokia ES esanti klastinga, kaip jos biurokratija užvaldo valstybes, kaip kėsinasi į šeimą ir primeta „homoseksualumo doktriną“, ragino nepaisyti Europos ir grąžinti mirties bausmę. Tačiau paskui R.Paksas staiga pakeitė plokštelę ir garsiai paskelbė, kad ES teisės normos yra sudedamoji Lietuvos teisinės sistemos dalis, kad jos taikomos tiesiogiai ir turi viršenybę prieš Lietuvos įstatymus. Taip jis mėgino pagrįsti būtinumą įgyvendinti Europos Žmogaus Teisių Teismo priimtą sprendimą. Tiesą sakant, įrodinėdamas savo tiesą R.Paksas net perlenkė lazdą – EŽTT kol kas nėra ES institucinės sistemos dalis. Dar svarbiau priminti politikui, kad ne kas kitas, o tas pats Strasbūro teismas jau yra pasisakęs ir už teisę įsivaikinti homoseksualioms poroms, priteisęs Lietuvai sumokėti baudą už teisės keisti lytį ignoravimą ir pan. R.Paksas selektyviai renkasi jam tinkančius EŽTT sprendimus, taigi tokių pažiūrų tikrai nepavadinsi nuosekliomis. Išeitų, kad ES teisė, pagal kurią Lietuva turės parduoti žemę užsieniečiams ir įsivesti eurą, tiesiog nieko nereiškia ir gali būti lengvai peržengta, tačiau ta pati ES teisė tampa šventa, kai teigiamai išsprendžia jo problemą.
Paklausęs R.Pakso kalbų gali pamanyti, kad demokratiškesnio politiko už jį nėra. Visus klausimus piliečiai turėtų spręsti balsuodami – jis siūlo dažniau rengti referendumus, įteisinti tiesioginę demokratiją. Tačiau didis polėkis rengti rinkimus ir balsavimus baigiasi ties R.Pakso asmeniu. Per kongresą TT lyderis neišdrįso leisti partijos nariams reitinguoti jo, kaip pretendento dalyvauti artėjančiuose Europos Parlamento (EP) rinkimuose, nors visi kiti partijos kandidatai buvo reitinguojami.
R.Paksas garsiai pakvietė visus balsuoti už jį prezidento rinkimuose, bet pats jau yra susitaikęs su mintimi, kad dalyvaus tik EP rinkimuose. Tai rodo ir jo kalba partijos kongrese, iš esmės skirta ES reikalams ir vertintina kaip rinkimų į Europos Parlamentą kampanijos dalis. Mėginimas sukelti šurmulį registruojantis kandidatu į prezidentus, nors atitinkama Konstitucijos pataisa dar nėra priimta, galbūt naudingas R.Paksui kaip pretendentui į EP, tačiau žalingas jo partijai, nes ši praranda galimybę kelti kandidatą, galintį realiai susigrumti su varžovais prezidento rinkimų kovoje. TT išryškėjo grupelė nepatenkintųjų, kurie būriuojasi apie pirmąjį partijos pirmininko pavaduotoją Valentiną Mazuronį.
« Rinkimų baigtis dar neaiški
Nėra atsiliepimų. Kviečiu pareikšti savo nuomonę!