gegužės 27, 2016

Spausdinti Spausdinti

Ką simbolizuotų paminklas A. Smetonai?

Autorius: Saulius Spurga
Kategorija : Komentarai
Šaltinis : "Lietuvos žinios"

Ko­kie jaus­mai kil­tų mies­to aikš­tė­je iš­vy­dus pa­mink­lą Lie­tu­vos pre­zi­den­tui An­ta­nui Sme­to­nai?

Tai ne­bū­tų ne­utra­li aikš­tės puo­šme­na – toks pa­mink­las tap­tų tam ti­kru par­eiš­ki­mu, iš­šū­kiu. Jis kel­tų min­tis apie Lie­tu­vos ne­prik­lau­so­my­bę ir mū­sų ša­lies nu­ei­tą ke­lią, sim­bo­li­zuo­tų tar­pu­ka­rio Lie­tu­vą. Vil­niu­je jis kar­tu vers­tų su­si­mąs­ty­ti apie Lie­tu­vos sos­ti­nės ir Vil­niaus kraš­to reikš­mę. Pre­zi­den­tas A. Sme­to­na įkū­ni­ja tau­tiš­ku­mą, ku­ris yra svar­bi mū­sų gy­ve­ni­mo da­lis. Tar­pu­ka­rio Lie­tu­va nu­sta­tė es­mi­nę mo­der­nios Lie­tu­vos vals­ty­bės tra­jek­to­ri­ją, ku­rią pa­keis­ti – ne mū­sų va­lio­je.

To­kia bū­tų pir­ma reak­ci­ja, ta­čiau grei­tai užp­lūs­tų ki­to­kios min­tys. Kas bu­vo A. Sme­to­na? Sa­ve įsi­my­lė­jęs au­to­kra­tas, užg­ro­bęs val­džią per­vers­mo bū­du. Ka­bi­ne­ti­nis dik­ta­to­rius, ku­rio vi­sas ryž­tas ir vi­sos ga­lios aki­mirks­niu iš­blė­so ki­lus grės­mei. Prieš­ta­rin­gai ver­ti­na­mas po­li­ti­kas, ku­rio pa­mink­las skal­dy­tų vi­suo­me­nę.

Ke­liant klau­si­mą apie pa­mink­lą A. Sme­to­nai daž­nai žval­go­ma­si į ki­tas vals­ty­bes, sten­gia­ma­si ras­ti pre­ce­den­tų. Ta­čiau toks ap­siž­val­gy­mas var­gu ar ga­li pa­dė­ti mums ap­sisp­ren­džiant. Įvai­rio­se vals­ty­bė­se ap­tik­si­me pa­mink­lų ir ver­tes­niems, ir kur kas ma­žiau ver­tiems vei­kė­jams. Lie­tu­va lais­va, ir dėl pa­mink­lo bu­vu­siam pre­zi­den­tui tu­ri nu­spręs­ti ne kas ki­tas, o Lie­tu­vos pi­lie­čiai. Rei­kia tu­rė­ti ome­ny­je, kad pa­mink­lai po­li­ti­kams ir įvai­riems vei­kė­jams iš­dy­go įvai­riu lai­ku. Su­nku pa­sa­ky­ti, ar Par­yžiaus cen­tre pra­ncū­zai šiuo me­tu sta­ty­tų pa­mink­lus Na­po­leo­nui ar Liud­vi­kui XIV pa­gerb­ti, o suo­miai Hel­sin­kio cen­tre – pa­mink­lą ca­rui Alek­sand­rui II.

Ką pa­mink­las A. Sme­to­nai by­lo­tų ne­prik­lau­so­mo­je, de­mo­kra­ti­nė­je, at­vi­ro­je pa­sau­liui Lie­tu­vo­je?

Sme­to­na bu­vo iš­ki­lus tau­tos at­gi­mi­mo vei­kė­jas, di­džiai iš­si­la­vi­nęs in­te­li­gen­tas, ži­no­mas pub­li­cis­tas, pa­si­žy­min­tis pui­kiu lie­tu­vių kal­bos sti­liu­mi, pir­mas de­mo­kra­tiš­kai iš­rink­tas ne­prik­lau­so­mos Lie­tu­vos pre­zi­den­tas. Šiuo po­žiū­riu jo nuo­pel­nai abe­jo­nių ne­ke­lia. Svar­biau­sias po­sū­kis įvy­ko 1926 me­tų gruo­džio 17 die­ną, kai ka­ri­nin­kų per­vers­mas at­ve­dė A. Sme­to­ną, tuo me­tu mar­gi­na­li­nės po­li­ti­nės par­ti­jos pir­mi­nin­ką, į pre­zi­den­to pos­tą. Ko­kios šio per­vers­mo prie­žas­tys? Jam prie­lai­das su­da­rė lai­ki­nas ūkio nuo­smu­kis ir be­si­ku­rian­čios vals­ty­bės val­dy­mo su­nku­mai, ta­čiau vis­gi dau­giau­sia lė­mė ka­ri­nin­ki­jos am­bi­ci­jos, su­ta­pu­sios su pa­ties A. Sme­to­nos sie­kiais. Ne vi­sai tei­sin­ga teig­ti, kad per­vers­mą lė­mė de­mo­kra­ti­jai ne­pa­lan­kūs vė­jai Eu­ro­po­je. 1926 me­tais nuo de­mo­kra­ti­jos bu­vo nu­si­su­ku­si tik Ita­li­ja, iš da­lies – Len­ki­ja, tad A. Sme­to­na, se­kęs ita­liš­ko­jo fa­šiz­mo pa­vyz­džiu, de­mo­kra­ti­jos grio­vi­mo ke­ly­je bu­vo vie­nas pir­mei­vių. Dar blo­giau, kad per­vers­mo pla­nus jis il­gą lai­ką ir ga­na iš­sa­miai ap­ta­ri­nė­jo Ru­si­jos am­ba­sa­do­je. Tie­sa, per­vers­mi­nin­kai tu­rė­jo sva­rų to­kio el­ge­sio pa­tei­si­ni­mą: jei per­vers­mo me­tu Lie­tu­vo­je bū­tų įsip­lies­kę kas nors pa­na­šaus į pi­lie­ti­nį ka­rą, ša­lį bū­tų puo­lu­si Len­ki­ja, tad Ru­si­jos par­ama su­val­dant ga­li­mą kri­zę bu­vo gy­vy­biš­kai svar­bi. Tei­sy­bės dė­lei rei­kia pa­žy­mė­ti, kad ta­pęs pre­zi­den­tu A. Sme­to­na bol­še­vi­kams pa­lan­ku­mo ne­ro­dė. Su So­vie­tų Ru­si­ja jis pa­lai­kė for­ma­lius drau­giš­kus san­ty­kius vi­sų pir­ma to­dėl, kad ti­kė­jo­si jos par­amos Vil­niaus by­lo­je.

Dau­ge­lis žmo­nių tar­pu­ka­rio Lie­tu­vo­je ver­tė­si su­nkiai, ta­čiau tie­sa ir tai, kad tuo me­tu ša­lis da­rė pa­ly­gin­ti spar­čią pa­žan­gą. Ana­li­zę at­li­kęs Ze­no­nas Nor­kus kons­ta­ta­vo, kad Pir­mo­sios Res­pub­li­kos pa­žan­ga bu­vo spar­tes­nė nei 1990 me­tais at­kur­tos Lie­tu­vos. Ki­tas klau­si­mas, kiek čia bū­ta as­me­ni­nio pre­zi­den­to A. Sme­to­nos nuo­pel­no. Pa­vyz­džiui, gar­sio­ji tar­pu­ka­rio že­mės re­for­ma pre­zi­den­tui ne­pa­ti­ko, jis blo­ka­vo jos tę­si­nį ir at­si­sa­kė pri­tai­ky­ti pa­tir­tį at­gau­ta­me Vil­niaus kraš­te. Žmo­nių var­gams A. Sme­to­na bu­vo ak­las ir kur­čias. Pa­vyz­džiui, kai 1935 me­tais „Pie­no­cen­tras“ pie­no su­pir­ki­mo kai­ną su­ma­ži­no tris­kart, pre­zi­den­tui ne­atro­dė, kad tai dė­me­sio ver­ta prob­le­ma.

Di­džiau­si A. Sme­to­nai me­ta­mi kal­ti­ni­mai su­si­ję su Lie­tu­vos ne­prik­lau­so­my­bės pra­ra­di­mu. Įžvel­gia­mi du jo kal­tės as­pek­tai: tai, kad jis ne­su­da­rė są­ly­gų at­rem­ti ag­re­si­ją, ne­pa­ren­gęs gy­ny­bos pla­no ir nu­ša­li­nęs vi­suo­me­nę nuo vals­ty­bės rei­ka­lų, ir kad le­mia­mu mo­men­tu ne­bu­vo pri­im­tas spren­di­mas pa­sip­rie­šin­ti, net jei tai te­bū­tų bu­vęs sim­bo­li­nis žings­nis. Yra ir ki­tos sto­vyk­los ar­gu­men­tas: Lie­tu­va bu­vo pa­smerk­ta, jo­kie veiks­mai jos, kaip ir kai­my­nių vals­ty­bių, ne­ga­lė­jo iš­gel­bė­ti, to­dėl pre­zi­den­tą kal­tin­ti ne­tei­sin­ga.

Štai ką apie ka­riuo­me­nės pa­si­ren­gi­mą gin­tis tei­gė pats A. Sme­to­na sa­vo už­ra­šuo­se „Pro me­mo­ria“: „Ta­čiau nė mi­nis­trų pir­mi­nin­kų, nė ka­riuo­me­nės va­dų ne­bu­vo pa­teik­ta pla­no, kaip gin­tis, ne­bu­vo tam par­uoš­tas ir vals­ty­bės apa­ra­tas, nors aš, kaip Resp. Pre­zi­den­tas, daž­nai juos dėl to akin­da­vau. Ko­dėl ne­bu­vo? Vi­so­kie ei­na­mie­ji rei­ka­lai, la­bai ir ne­la­bai svar­būs, nu­stelb­da­vo šį pa­grin­di­nį vals­ty­bės da­ly­ką. Jis vis bū­da­vo ati­de­da­mas ryt­die­nai, nes vis ro­dy­da­vo­si, jog dar su­spė­si­me.“ To­kie pre­zi­den­to, pa­sis­kel­bu­sio tau­tos va­du ir val­džiu­sio griež­tai, be­veik vi­są ne­prik­lau­so­my­bės lai­ką ne­at­šau­ku­sio ka­ro pa­dė­ties, pa­aiš­ki­ni­mai by­lo­ja pa­tys už sa­ve.

Vis dėl­to tur­būt rim­čiau­sias prie­kaiš­tas, ku­rį bū­tų ga­li­ma pa­teik­ti A. Sme­to­nai, yra tas, kad jis nie­ka­da ne­klau­sė ki­tos nuo­mo­nės, gniau­žė vi­suo­me­nės gy­ve­ni­mą, nu­stū­mė į par­aš­tes po­li­ti­nius opo­nen­tus. Per 14 val­dy­mo me­tų au­to­kra­tas dau­ge­liui įgri­so, vi­suo­me­nė­je tvy­ro­jo ga­na slo­gi at­mos­fe­ra, ir tai, ži­no­ma, su­da­rė prie­lai­das vals­ty­bei žlug­ti. Pats A. Sme­to­na įvai­rio­mis pro­go­mis yra pa­žy­mė­jęs, kad dau­ge­lis opo­zi­ci­nių krikš­čio­nių de­mo­kra­tų jį lai­ko pa­vo­jin­ges­niu už bol­še­vi­kus. De­ja, tai bu­vo tie­sa, ku­ri, ži­no­ma, ne­da­ro gar­bės ir krikš­čio­nims de­mo­kra­tams. Taip pat ir po­ka­rio iš­ei­vi­ją il­gus me­tus skal­dė po­žiū­ris į bu­vu­sį A. Sme­to­nos re­ži­mą.

Da­bar, pra­ėjus tiek me­tų, nuo­skau­dos iš­blė­so. A. Sme­to­na dau­ge­liui žmo­nių bu­vo ir liks svar­bios Lie­tu­vos epo­chos sim­bo­lis. Ne­ga­lė­tų kil­ti klau­si­mas, ar jis ver­tas pa­mink­lo, bet vis­gi klau­si­mas, koks tas pa­mink­las tu­rė­tų bū­ti, ko­kio­je vie­to­je jis ga­lė­tų sto­vė­ti, yra opus. Svars­ty­ti­na idė­ja sta­ty­ti pa­mink­lus vi­siems trims tar­pu­ka­rio Lie­tu­vos pre­zi­den­tams.

Per­nai rugp­jū­tį pa­tvir­tin­to­je Vals­ty­bės at­kū­ri­mo šimt­me­čio mi­nė­ji­mo prog­ra­mo­je yra nu­ma­ty­ta 2018 me­tais Vil­niu­je pa­sta­ty­ti pa­mink­lą pre­zi­den­tui A. Sme­to­nai. Pa­mink­lo ša­li­nin­kai ir prieš­inin­kai iš­sa­kė sa­vo nuo­mo­nes, ta­čiau dėl kon­kre­čios pa­mink­lo kon­cep­ci­jos dis­ku­si­jos iki šiol ne­pra­si­dė­jo. Ka­dan­gi lai­ko li­ko ne­daug, tai reiš­kia, kad pa­mink­lo A. Sme­to­nai, ma­tyt, teks lauk­ti dar vie­ną šimt­me­tį.

«
»

Nėra atsiliepimų. Kviečiu pareikšti savo nuomonę!

(nebūtina)

Populiariausi pask. 4 mėn.

    • No results available

Pask. 12 mėn.

    • No results available
     
    Heidelbergas - Vokietijos Baden Viurtembergo žemės turistų sostinė OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA Jeruzalė. Via dolorosa Londonas. Turbūt garsiausias pasaulio tiltas - Tauerio tiltas.

    Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas