rugsėjo 29, 2010

Spausdinti Spausdinti

Konservatoriai: tokie pat, kaip visi?

Autorius: Saulius Spurga
Kategorija : Komentarai
Šaltinis : "Lietuvos žinios"

Nelyginant brangiausia porceliano vaza nukrito ir į šipulius sudužo viltis, kad politinės partijos gali vykdyti kitokią politiką – paremtą skaidrumu, moralumu, teisingumu, tarnaujančią viešajam interesui.

Tokios mintys apninka stebint, kaip Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) mėgina spręsti paviešintų Vilniaus miesto mero Viliaus Navicko pokalbių su savivaldybės kontrolieriumi Šarūnu Skuču skandalą. Partijos Priežiūros komitetas mero narystę partijoje nutarė sustabdyti, o kontrolierių pašalinti iš partijos.

TS-LKD iki šiol nebuvo suteikusi ryškesnio preteksto teigti, kad sulaužė savo duotus rinkėjams įsipareigojimus siekti didesnio skaidrumo. Pasak Seimo nario Kęstučio Masiulio, priklausančio grupei principingai šį incidentą vertinančių konservatorių, partijos priešai dabar smagiai pliaukši rankomis: jūs tokie pat, kaip visi. Iš tikrųjų tie priešai dabar turi teisę taip sakyti. Tik pliaukšėti rankomis neverta. Niekam nuo to ne geriau – pralaimi visa valstybė. TS-LKD atsistojo partijų, nuvylusių savo rinkėjus, gretoje. Šiuo metu sunku net pasakyti, kur galėtų rastis tokios jėgos, kurios realiai susigrumtų su klanų įsigalėjimu, protekcionizmu, kurios atsiraitojusios rankoves imtųsi antikorupcinės politikos.

Vienas svarbiausių požymių, atskleidžiančių, ar partijos skaidrumo siekis yra tikras, ar apsimestinis, yra jos požiūris į savo partijos narių nusižengimus. Yra daugybė įžvalgių ir budrių politikų, įžvelgiančių suktybes oponuojančių partijų veikloje. Tačiau viskas ūmai pasikeičia vertinant saviškius. Akivaizdu, kad pirmasis žingsnis skaidrumo ir antikorupcinės politikos link bus žengtas tada, kai vienodas principingumas bus rodomas ir saviems, ir svetimiems (nedrįstu net svajoti, kad saviems būtų taikomi net griežtesni reikalavimai). Visa kita yra pliurpalai ir rinkėjų kvailinimas.

Už skaidrumą ir prieš korupciją jau dvidešimt metų griausmingai “kovoja” visos partijos. TS-LKD veiksmai šiuo atveju itin ironiški, nes ne kiekviena partija turi ne tik didžiai pagrįstas, išmintingas ir principingas savos programos nuostatas, bet ir dokumentą, vadinamą Sąžiningos politikos paktu (Įžadais) – cituojamą Priežiūros komiteto sprendime. Šiame dokumente kovos už “Švarias rankas” ir etiškos politikos gaida įgyja beveik religinį patosą. Įžadų įsipareigojimai – viešai pripažinti savus sąžiningos bei atviros politikos principų pažeidimus, pradėti partinius tyrimus iškilus įtarimams dėl partijos narių veiklos skaidrumo. “Būsime dėkingi piliečiams, kurie pagrįstai iškels galimus TS-LKD atstovų nusižengimus šiems Įžadams”, – rašoma dokumente. Galų gale konservatoriai pakviečia visus, kurie nori prisidėti prie sąžiningos politikos atkūrimo, jungtis prie šių Įžadų. Tikimybė, kad tokių atsiras, dabar, švelniai tariant, gerokai sumažėjo.

Pilietis ir partijos narys Š.Skučas jau savo kailiu patyrė, kaip partijoje yra vertinamas mėginimas atskleisti neskaidrios politikos veiksmus. Žinoma, jo paties veiksmus taip pat galima vertinti nevienareikšmiškai. Tačiau pareigūno ir partijos eilinio tikri ar tariami nusižengimai yra tik smulkmena, nedidelė detalė, palyginti su įtarimais, kurie gaubia Vilniaus miesto savivaldybės vadovybės veiklą. Tiesą sakant, tie įtarimai ruseno dar gerokai iki minėto pokalbio paskelbimo. Š.Skučas jau mini konkrečius dokumentuotus atvejus, kuriuos ir turėtų analizuoti principingi partijos prižiūrėtojai. To, beje, reikalauja dokumentas, kuriuo jie vadovaujasi, vadinamas Įžadais. Visuomenė neturėtų nekritiškai priimti kai kurių partijos vadovų bei funkcionierių peršamos nuomonės, kad tai viso labo dviejų partijos narių konfliktas, už kurio galbūt slypi negarbinga grupuočių politinė kova. Tokia kova kam nors gali rūpėti arba nerūpėti, bet juk svarbiausia, kad čia kalbama apie dešimtis ir šimtus milijonų litų mokesčių mokėtojų pinigų.

Nesusipratimu laikau konservatorių pareikštą mintį, kad abiem svarbiausiems incidento dalyviams turėtų būti skirtos vienodos nuobaudos. Mėginama apsimesti, kad ant tiltelio susigrūmė du ožiai, kurie abu ir nuvirs į upę. Tačiau leiskite priminti, kad vienas iš šių ožių – tai partijos deleguotas į pareigas valstybės sostinės meras, per kurio rankas eina šimtai milijonų litų. Tai labai aukštos pareigos, o su tuo susijusi labai didelė asmeninė bei partijos atsakomybė. Atitinkamai ir bet kokie mero nusižengimai turi būti vertinami daug griežčiau. Be to, kontrolieriaus Š.Skučo veiksmai gali pasirodyti daugiau ar mažiau prasilenkiantys su morale, tačiau mero elgesiui toks apibūdinimas, ko gero, pernelyg švelnus. Juk kalbama apie spaudimą kontrolieriui nevykdyti pareigų, imtis šališkų veiksmų. Tokiu būdu visuomenei (ne tik partijai) gali būti padaryta didelė žala.

Ar pakanka mero spaudimą kontrolieriui įvertinti viso labo kaip “anachronizmą”? Tiesa, TS-LKD dar bent kiek išlaiko savo savitumą, nes kai kurie jos nariai, įskaitant ir Seimo pirmininkę Ireną Degutienę, vertindami šį incidentą pareiškė kur kas principingesnę nuomonę. Skirtingos nuomonės partijoje, įvairių analitikų ne kartą įvardytos kaip partijos silpnybė, šį kartą išryškėjo kaip jos stipriosios savybės. Dėl to, norisi tikėti, šioje istorijoje dar ne laikas padėti tašką.

«
»

Nėra atsiliepimų. Kviečiu pareikšti savo nuomonę!

(nebūtina)

Populiariausi pask. 4 mėn.

    • No results available

Pask. 12 mėn.

    • No results available
     
    Berlin, Berlynas. Brandenburgo vartai OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA Įspūdingas Rygos Jugendstil Įspūdingas Rygos Jugendstil

    Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas