lapkričio 24, 2016

Spausdinti Spausdinti

Viltys ir abejonės

Autorius: Saulius Spurga
Kategorija : Komentarai
Šaltinis : "Lietuvos žinios"

Viltis ir abejonės. Tokie jausmai apima vertinant pradedančią darbą „valstiečių“ ir socialdemokratų koaliciją. Paskyrus Seimo vadovus ir pradėjus formuoti Vyriausybę toks įspūdis tik sustiprėjo.

Iš pradžių – apie viltį. Lietuvos parlamentinių politinių partijų problemos daugeliu atvejų susijusios tiesiog su jų veiklos stiliumi. Arogancija, įžeidžiamos kalbos, nenoras išklausyti kitos nuomonės tapo skiriamaisiais politikų bruožais. Nesunku pastebėti, kad iki naivumo nuoširdus naujasis Seimo pirmininkas Valentinas Pranckietis yra tokių politikų priešingybė.

„Valstiečiai“ įsiklausė į Lietuvos žmonių norus. Didžiajai daliai Lietuvos visuomenės labiausiai rūpi teisingumas ir socialiniai klausimai, kuriuos aiškiausiai ir nuoširdžiausiai įvardijo būtent „valstiečiai“. Įspūdį, kurį darė tokia „valstiečių“ retorika, dar labiau sustiprino tai, kad kairėje Lietuvos politinio spektro pusėje jie neturėjo konkurentų.

„Valstiečiai“ prakalbo apie Darbo kodekso grąžinimą svarstyti į Trišalę tarybą. Darbdaviams pasiūlyta pasirašyti susitarimą, kuriuo verslas už lankstesnes darbo sąlygas ir mokesčių naštos mažinimą įsipareigotų didinti atlyginimus darbuotojams. Toks tarimosi, socialinės atsakomybės išryškinimo kelias yra perspektyvus. Gal jis nėra toks paprastas, kaip šiuo metu atrodo „valstiečiams“, tačiau verta tikėtis, kad jis gali pasiteisinti, nes Lietuvos visuomenė atrodo vis labiau subrendusi. 

„Valstiečiai“ identifikavo ir kitas problemas, kurios itin rūpi daugeliui Lietuvos žmonių. Alkoholizmas – viena jų. Svaigalų prekybos suvalstybinimas tapo ryškiausiu „valstiečių“ pažadu, kurį jie stengsis įgyvendinti. Pirmas naujosios valdžios žingsnis – automobilių privilegijų Seimo nariams naikinimas. Žinoma, tai niekaip nesusiję su opių Lietuvos problemų sprendimu, tačiau simbolinė šio žingsnio reikšmė akivaizdi. Naujoji valdžia garsiai pareiškė, kad vykdys nulinės tolerancijos korupcijai politiką. Šiais žodžiais, sakomais Sauliaus Skvernelio, galima patikėti.

„Valstiečių“ pirmininkas Ramūnas Karbauskis išsakė paprastą mintį – kultūra yra sritis, kuria grindžiamas tautos gyvybingumas. Iki šiol kultūra mūsų nacionalinėje valstybėje buvo podukros vietoje. Išties negalima buvo padaryti didesnės klaidos. Tai, kad pats R. Karbauskis užėmė Seimo Kultūros komiteto pirmininko postą, reiškia, jog šis prioritetas išties rimtai vertinamas.

Viltys nemenkos, tačiau kyla ir rimtų abejonių, ar „valstiečių“ vadovaujama koalicija Lietuvą išties pastūmės pažangos keliu. Kuriamoje Vyriausybės programoje daug dviprasmiškų teiginių, iki galo neapibrėžtų tikslų. Akivaizdu, kad rinkimus net ir jiems patiems netikėtai laimėjusiems „valstiečiams“ trūksta patirties, jie nepajėgia tiksliai įvardyti problemų esmės. Norint pasiekti rezultatų, žinoma, reikia tartis su įvairiomis interesų grupėmis ir išklausyti profesionalų nuomonių, bet ir pačiam būtina žinoti, ko iš tikrųjų sieki. Kai situacija pradedama aiškintis jau atėjus į valdžią, per ketverius metus neįmanoma nuveikti nieko ryškesnio.

Į atmintį įstrigo vaikystėje matytos komedijos „Didžiosios lenktynės“ epizodas. Vienam filmo herojui neliko kitos išeities, kaip kelionę tęsti pilotuojant lėktuvą, nors jis niekad rankose nebuvo laikęs šturvalo. Laimė, herojus rado piloto instrukciją ir atsivertęs perskaitė: „Pirmas punktas – atsisėsti į kabiną…“ Minčių asociacija su šiuo epizodu kilo, kai LRT laidoje „Savaitė“ paaiškėjo, jog apie valstybės biudžeto reikalus naujas Seimo pirmininkas nutuokia mažiau nei eilinis Lietuvos naujienomis besidomintis pilietis. Pirmas punktas įvykdytas, tačiau juk patenkant į šias pareigas derėtų mokėti brėžti danguje mirties kilpas…

Todėl jau dabar aišku, kad vienoje svarbiausių sričių – mokesčių sistemoje – esminių naujovių neverta tikėtis. „Valstiečių“ programoje „Darni Lietuva“ pažymima, kad valstybė kenčia dėl įvairioms grupėms taikomų mokesčių lengvatų ir išimčių. „Valstiečių“ vadovai žada supaprastinti darbo apmokestinimą, gyventojų pajamų mokesčio tarifą, pridėjus ir keletą socialinių mokesčių, padidinti nuo 15 iki 29 procentų. Tačiau į viešumą patekę rengiami dokumentai išduoda, kad ūkininkams planuojama ir toliau palikti minimalius mokesčius, ir galima abejoti, ar „valstiečiai“ ryšis standartiniais mokesčių tarifais apmokestinti smulkius prekeivius bei kitas šiuo požiūriu privilegijuotas grupes. Išdėstęs mokesčių reformos planą, S. Skvernelis priduria: vykdysime reformą, jei to reikės. Tai keistokai skamba lūpose žmogaus, kuris pareiškė sieksiąs, kad jo vadovaujama Vyriausybė visiems įsimintų savo ambicingumu.

Jei Vyriausybė nesugebės mokesčių sistemos padaryti teisingesnės, išplėsti mokesčių mokėtojų bazės ir padidinti dalies lėšų, perskirstomų per valstybės biudžetą, valstybė, pačių „valstiečių“ žodžiais, ir toliau kentės, taip pat strigs visi kiti planai. O juk žadama didinti pensijas, atlyginimus, jau 2018 metais pasiekti 2 proc. BVP krašto apsaugai, didinti finansavimą švietimui, kultūrai…

Žinant, su kokiomis problemomis susiduria Lietuva, stebina tai, kiek dėmesio „valstiečiai“ skiria trečiaeilėms problemoms išryškinti. Jiems nebus gaila laiko bei pastangų keičiant Konstituciją, kad Seimo nariams būtų uždrausta eiti ministrų pareigas, nors rimtai negali paaiškinti, kodėl tai būtina, ir net patys kol kas nežada laikytis savo peršamų principų. Ketinama skirti dėmesio embrionų apsaugai, nors tai akivaizdžiai kertasi su jų deklaruojamu vienu svarbiausių prioritetų – gimstamumo skatinimu. „Valstiečiai“ garsiai prabilo apie tai, kad savo valdyme remsis profesionalumu. Deja, tikrovė yra priešinga – tokios profesionalumo stokos tarp valdančiųjų iki šiol dar neregėjome.

 

«
»

Nėra atsiliepimų. Kviečiu pareikšti savo nuomonę!

(nebūtina)

Populiariausi pask. 4 mėn.

    • No results available

Pask. 12 mėn.

    • No results available
     
    ALANYA - Alanija, Turkija OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA nuotrauka-0028 OLYMPUS DIGITAL CAMERA 2014-06-28-10-39-15 Įspūdingas Rygos Jugendstil

    Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas