Sauliaus Spurgos asmeninė svetainė
Po rinkimų – lyderių kaita
Iškart po savivaldos rinkimų dviejų parlamentinių partijų lyderiai pareiškė pasitraukiantys iš postų. Žinant, kad Lietuvoje partijų vadovai keičiasi retai, galima tvirtinti, jog tai išties išskirtinis reiškinys.Politinių jėgų padėtį mūsų šalyje reikėtų vertinti dvejopai. Viena vertus, partijos nuolat keiksnojamos, o pasitikėjimas jomis yra menkiausias palyginti su kitomis institucijomis. Partijoms priklauso tik nedidelė dalis visuomenės. Jos nesugeba generuoti naujų idėjų, neranda būdų pareikalauti iš savo narių skaidrumo ir griežtai atsiriboti nuo korupcinės veiklos. Galiausiai partijoms tiesiog stinga intelektinių gebėjimų, jos nemoka atsinaujinti.
Kita vertus, turime tai, ką turime. Partinė sistema Lietuvoje – palyginti pastovi, yra išryškėję du solidūs sparnai, o tai gerai, nes rinkėjai visada mato aiškią alternatyvą. Svarbiausios partijos turi savo veidą. Net moksliniai tyrimai patvirtina, kad per balsavimus Seime jos iš esmės patvirtina savo vardą ir įvaizdį. Pavyzdžiui, liberalios partijos iš tiesų balsuoja už liberalius sprendimus ir pan. Pastaraisiais metais politinė sistema patyrė bent kelias aštrias populistų atakas, tačiau stabilumas buvo išlaikytas. Populistai turi savo elektoratą, tačiau jie neatrodo tokie rėksmingi ir grėsmingi kaip kai kuriose kitose, net senos demokratijos Europos valstybėse. Dėl daugelio priežasčių partinė sistema visoje Europoje patiria rimtų išmėginimų, plinta kraštutinių pažiūrų ir populistinės partijos. Lietuvoje taip pat kyla įvairių grėsmių. Tai ir slapta užsienio valstybių įtaka, ir brukama nepamatuota elektroninio balsavimo idėja. Ateityje įvairių pavojų tik daugės.
Šiomis dienomis Andrius Kubilius paskelbė nebesieksiantis būti perrinktas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininku, o Loreta Graužinienė atsistatydino iš Darbo partijos vadovės pareigų. Tiesa, lyderių kaitos aplinkybės abiejose partijose – visiškai skirtingos.
TS-LKD yra pati sudėtingiausia partija, vienijanti iš pažiūros priešingas sroves – tradicines vertybes ginantį konservatyvųjį sparną ir steriliai technokratišką, globalinę, net su nihilizmu besiribojančią kryptį. Tokia plati aprėptis gali tapti šios partijos stiprybe arba, kitaip susiklosčius aplinkybėms, silpnumu. Kitaip nei kalbama, TS-LKD visai neblogai pasirodė savivaldos rinkimuose ir gavo 15 tūkst. balsų daugiau nei per 2011 metų savivaldos rinkimus. Tačiau akivaizdu, kad ši partija įstrigo vakarykštėje dienoje ir kad jai būtinas atsinaujinimas. Tai, jog TS-LKD nesugebėjo tinkamu laiku rasti ir iškelti kandidato į Vilniaus merus, tik išryškino, kad partijai stinga vienybės ir veiksmingo veiklos koordinavimo. Negalima ignoruoti ir fakto, kad A. Kubilius yra bene neigiamiausiai vertinamas Lietuvos politikas, o šios aplinkybės didesnių ambicijų turinčiai partijai nepavadinsi palankia.
Galima spėti, jog pagrindinė kova dėl TS-LKD vairo vyks tarp partijos veteranės Irenos Degutienės ir Gabrieliaus Landsbergio. I. Degutienė yra išmintinga ir patyrusi, deja, atstovauja tik vienam partijos sparnui. Praeityje ji ne kartą atsisakė atsakingo posto, o dabar, jei būtų išrinkta partijos pirmininke, TS-LKD atsinaujinimu to jau nebebūtų galima pavadinti. Atsinaujinimą, be abejo, reikštų G. Landsbergio išrinkimas. Įdomu, kad šį jauną europarlamentarą parėmė dvi konservatyviausios TS-LKD frakcijos – politiniai kaliniai ir tremtiniai bei tautininkai. Jaunas lyderis, matyt, galėtų suvienyti nevienalytę partiją. Šis politikas turi garsią pavardę, gerą iškalbą ir krislą charizmos, o tai dar niekam nepakenkė. Aišku, būtent pavardė padėjo jam taip greitai iškilti į politikos aukštumas. Tačiau daugelis, tarp jų ir I. Degutienė, įspėja, kad nepatyręs G. Landsbergis, jei bus išrinktas pirmininku, gali tapti viso labo A. Kubiliaus įrankiu. Pavardė yra ne tik šio politiko tramplinas, bet ir jo pažeidžiama vieta: jam darant karjerą bus dar ilgai prikišama, jog partija vadovaujasi archajiškais dinastijos papročiais. Kalbant apie tai, kad G. Landsbergis gali būti išrinktas TS-LKD pirmininku, galima karčiai pajuokauti: reikia viltis, jog jo vadovaujama partija greitai nepasidarys tokia populiari, kad laimėtų daugumą rinkimuose, nes tuomet lyderiui tektų tapti premjeru. G. Landsbergis turi tik nedidelę paprasto valstybės tarnautojo patirtį, tad sunku įsivaizduoti, kaip jis galėtų eiti Vyriausybės vadovo pareigas.
Darbo partija galynėjasi su kitokiomis problemomis. Jas aptariant net keista prisiminti, kad ši politinė jėga buvo viena lyderių 2012 metų Seimo rinkimuose. Nuo to laiko partijoje įvyko permainų – pasitraukė jos lyderis Viktoras Uspaskichas. Ar tas žmogus yra geras vadybininkas? Iki šiol taip atrodė, tačiau pastarieji įvykiai privertė tuo suabejoti. Formaliai pasitraukęs V. Uspaskichas išlaikė įtaką, tačiau naudoja ją naujiesiems partijos vadovams stumdyti ir kompromituoti. Suprantama, šie nesijaučia esantys savame kailyje, painiojasi tardami net paprasčiausius žodžius. Sutrikę ir buvę “darbiečių” rinkėjai. Žmonės nebalsavo už partiją, kritikuojamą paties jos patriarcho. Žinoma, esant tokiai nepalankiai padėčiai rinkimai buvo pralaimėti, tačiau kaltę dėl to V. Uspaskichas suvertė dabartinei partijos vadovybei. Jeigu jis norėjo vadovauti partijai, galėjo tai ir daryti, o jei nusprendė pasitraukti, derėjo tai įgyvendinti. Vadybiniu požiūriu blogiausias yra neaiškus, ne iki galo įgyvendintas sprendimas. Buvęs šelmiškas ir šmaikštus V. Uspaskichas tapo pagiežingu niurgzliu, kuris, regis, pats nežino, ko nori. Galima įtarti, kad užsienio vizito išvykusi L. Graužinienė atsistatydino ne be jo valios. Tačiau jei V. Uspaskichas savo keistais išpuoliais toliau drebins partiją, ji neturės ateities.
« Rinkimų komitetai – ne išeitis
Nėra atsiliepimų. Kviečiu pareikšti savo nuomonę!