gegužės 26, 2010

Spausdinti Spausdinti

Garliavos minia ir pilietinė visuomenė

Autorius: Saulius Spurga
Kategorija : Komentarai
Šaltinis : "Lietuvos žinios"

Pasaulio istorijoje gausu pasakojimų apie tai, kaip klydo žmonės – klydo minia, klydo institucijos, net ištisos valstybės, – ir kiek neteisybės bei nelaimių tuo buvo sukelta.

Praėjusį savaitgalį Lenkijoje, Fromborko katedroje, dalyvaujant Lenkijos katalikų bažnyčios hierarchams, su didele pagarba perlaidoti garsaus astronomo Nikolajaus Koperniko palaikai. Jo mokymas apie heliocentrinę pasaulio sandarą kelis šimtmečius bažnyčios buvo smerkiamas kaip eretiškas. Šiandien Kopernikas yra ne tik įžvalgaus ir revoliucingo mokslininko pavyzdys. Jo vardas liudija ir tai, kokiais klaidžiais keliais dažnai vaikšto tiesa.

Įniršusi minia kūrė raganų laužus, rengė linčo teismus, pjudė mažumas. Visi šie pasakojimai byloja vieną paprastą dalyką – išankstinis nusistatymas, emocinis sudirginimas, pasidavimas minios gaivalui nepasitarnauja tiesai ir teisingumui.

Ką galime pasakyti apie minią, kuri jau daugiau kaip dešimt dienų yra apsupusi Venckų ir Kedžių namus Garliavoje? Galbūt turėtume džiaugtis, kad mūsų visuomenėje yra neabejingų žmonių. Kai kas tai vadina pilietinės visuomenės apraiškomis.

Pastarosios spontaniškos akcijos turi mažiausiai du aspektus. Viena vertus, žmonės sujudę todėl, kad nepasitiki valstybės teismais, visa teisėsaugos ir teisėtvarkos sistema. Tokiam nepasitikėjimui pagrindo – apstu. Tačiau tai nereiškia, kad būtent tokiais veiksmais pasieksime valstybėje daugiau teisingumo.

Sunkiai galima įsivaizduoti pilietinę visuomenę, negerbiančią žmogaus orumo ir kitų asmenų teisių. Vargu ar įmanoma pilietine visuomene vadinti minią, kuri susirenka kovoti ne už principus, ne už idėjas, ne už sistemos pertvarkymą, o tam, kad pati nuspręstų, kur yra teisybė, pati įvardytų kaltuosius ir čia pat vietoje vykdytų teisingumą. Tai prieštarauja ne tik teisinės, bet ir bet kokios civilizuotos visuomenės normoms.

Neatsitiktinai pilietine visuomene laikomos organizuotos žmonių grupės, draugijos, organizacijos: pilietinė visuomenė neįsivaizduojama be atsakomybės. Kas atsakys už moralinę skriaudą ir materialius nuostolius, jeigu tokie atsiras dėl minios veiksmų? O tokios žalos jau padaryta. Žmones į pilietinės visuomenės organizacijas atveda noras prisiimti daugiau pilietinės atsakomybės. Tuo tarpu tie, kurie buriasi Garliavoje, drąsos semiasi ištirpdydami savo atsakomybę minioje.

Kas yra Garliavoje susirinkusios minios lyderiai? Ar jie buvo rinkti, ar tikrai atstovauja šiems žmonėms? Kokie jų įgaliojimai? Žinoma, tai retoriniai klausimai, į kuriuos šiomis aplinkybėmis net neverta tikėtis atsakymo. Tačiau šie klausimai išlieka reikšmingi, nes tokia minia nesunkiai gali būti panaudojama neskaidriems interesams. Ir tokie požymiai jau pradeda ryškėti.

Dar kartą verta pakartoti, kad būtent teisėsaugos ir teisėtvarkos institucijų negrabus darbas davė pretekstą minios aistroms bei nepasitenkinimui. Tačiau kad ir kaip būtų sunku ir skaudu, būtina laikytis vieno svarbiausio, nekaltumo prezumpcijos, principo. O jis rutuliojantis šiai istorijai nuolat buvo pažeidžiamas. Deja, tai darė ne tik žurnalistai, bet ir kai kurie garbūs ekspertai, apžvalgininkai, intelektualai, politikai, kurie visi kartu TV ekranuose surengė ne vieną geltonosios publicistikos raganų puotą. Žodžiai “pedofilų klanas”, “pedofilų byla” ištarti tiek kartų, kad tokio klano egzistavimas jau tarsi ir nebekelia abejonių. Tariamai aiškus ir šio klano lyderis.

Tuo tarpu nors viešojoje erdvėje pateikta ištisa lavina informacijos, kol kas jokių tikrų ar galbūt tikrų faktų neišaiškėjo. Pirmasis “įkaltis” – išplatintos vaizdo kasetės su vaiko pasakojimu – gali liudyti realius faktus, tačiau gali būti ir manipuliavimo vaiku rezultatas (akivaizdu, kad tokio manipuliavimo būta). Šitokiomis aplinkybėmis iš ekrano ar iš minios gelmės skelbti nuosprendį yra daugiau nei neatsakinga. Žmonėms, besąlygiškai remiantiems Drąsių Kedį ir juo besižavintiems, akivaizdžiai stinga kritinio mąstymo, jautrumo, nuoseklumo, nuoširdaus noro pažvelgti realybei į akis.

Sunku suvokti protu, kaip galima rasti bent kokį pateisinimą dviem žmogžudystėms, kaip galima užmiršti devynmetę mergaitę, radusią savo motiną negyvą kraujo klane. O juk yra tikimybė, kad šie žmonės nekalti.

Jau daugiau kaip pusę metų žmonės mulkinami ir kiršinami vaikantis menkų televizinio reitingo atplaišų. Reitingai laimėti, tačiau kokia sėkla pasėta visuomenėje? Kokie judėjimai, kokie politikai, kokios partijos kils ant šių bangų?

Istorija moko, kad įsiūbuotos įniršio bangos galų gale atsisuka prieš pačius jų kėlėjus. Šiuo atveju ar neatsitiks taip, kad taikiniu taps visa valstybė? Galų gale pralaimėsim visi, mokėsim kainą už savo trumparegiškumą. Vienintelė nauda – televizijos nepristigs naujų šiurpinančių siužetų.

«
»

Nėra atsiliepimų. Kviečiu pareikšti savo nuomonę!

(nebūtina)

Populiariausi pask. 4 mėn.

    • No results available

Pask. 12 mėn.

    • No results available
     
    Dublinas, Trejybės koledže Berlynas - unikalaus likimo miestas OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

    Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas