spalio 22, 2008

Spausdinti Spausdinti

Sužibo nauja „centro dešinės“ partija

Autorius: Saulius Spurga
Kategorija : Komentarai
Šaltinis : Balsas.lt

Tautos prisikėlimo partija nori patekti valdžion. Iki rinkimų deklaravus priešiškumą bet kokioms ideologijoms, rinkimus laimėjus Tėvynės sąjungai A. Valinsko vadovaujama partija staiga tapo „centro dešinės“ jėga.

Liberalai įsitvirtino

Prieš antrąjį rinkimų turą partijos dar neskuba burtis į koalicijas ir siekti valdžios, tačiau akivaizdu, kad pasibaigus rinkimams greičiausiai susiformuos Tėvynės sąjungos dominuojama dešinioji koalicija. Prieš rinkimus apklausos rodė, kad krikščionys demokratai gali laimėti, tačiau neturėdami tarp partijų draugų jie liks opozicijoje, o margai oportunistų bei populistų valdančiajai koalicijai ir toliau vadovaus „nepaskandinami“ socialdemokratai. Prognozes rinkėjai pakoregavo, iš pirmo žvilgsnio, nedaug, tačiau ta korekcija gali būti lemtinga. Ryškios sėkmės sulaukusi naujoji Tautos prisikėlimo partija iš politikos arenos, greičiausiai, amžiams išspyrė personalines A. Paulausko ir K. Prunskienės partijas: šių partijų prisitaikėliškumas, įdiržimas, amžinas tapatinimasis su valdžia išlindo per gerklę net ir didžiausiems buvusiems jų gerbėjams.

Užtat rinkimų barjerą įveikė dvi liberalų partijos. Tai tikra staigmena: buvusi Liberalų ir centro sąjunga 2004 m. gavo 9,19 proc. balsų, tačiau 2005 m. suskilo, ir nuo to laiko abi partijos daugiau ar mažiau nuolat riejosi, nepasidalindamos vietos po saule. Kas galėjo patikėt, kad tokiomis sąlygomis rinkėjai į Seimą vis dėlto iškels jas abi? Bendras jų gautų balsų skaičius viršija 11 proc. – taigi liberalų rezultatas geresnis nei 2004 m. Ar tai liudija, kad dalis rinkėjų renkasi partijas vertindami jų ideologijas, programas? Anksti daryti galutines išvadas, tačiau šis faktas liudija būtent tokią tendenciją. Kaip ten bebūtų, liberalės partijos dvynės gali tapti rimta paspirtimi krikščionims demokratams, nes, be kita ko, dėl programų panašumo šių partijų jungimasis į koaliciją būtų natūralus. Krikščionys demokratai stengsis galimybę išnaudoti, nes jau trečią kadenciją – tai yra, iš viso dvylika metų – tūnoti opozicijos užpečkyje būtų stačiai nepakeliama.

Valinskas paaiškinamas tik pačiu Valinsku

Kur buvus, kur nebuvus, prie krikščionių demokratų jau gretinasi ir Tautos prisikėlimo partija. Savo programoje partija skelbia: „Mes siūlome eiti kartu nei į dešinę, nei į kairę, nei stovėti centre. Eikime drauge pirmyn“. Dabar, kai reikia šlietis prie rinkimus laimėjusių krikščionių demokratų, partijos lyderis Arūnas Valinskas („Alfa.lt“ vaizdo konferencijoje) staiga pripažino, kad jo partija yra „centro dešinės“. Žodžiu, stačiai sutverta būti krikščionių demokratų pašonėje. (Įdomu, ar partijoj vyko debatai dėl ideologinės krypties, ar A. Valinskas turėjo partijos įgaliojimus daryti tokį pareiškimą? – Žinoma, to klausiu tik dėl juoko).

Dar balandžio mėnesį, partijai tik kuriantis, rašiau apie prostitucinę jos prigimtį. Vertinimas drąsokas ir drastiškas, tačiau įdomu, kad praėjus pusmečiui Tautos prisikėlimo partijos kandidatės, tarp jų ir Inga Valinskienė, savo oficialiame rinkimų plakate reklamavosi vaidindamos prostitutes. Tai daugiau nei sutapimas. Ši partija veršis į valdžią bet kokia kaina. Rytoj ji taps centristine, poryt, priklausomai nuo konjunktūros – kairiąja, kad tik galėtų parsiduoti.  Šios partijos paskirtis – būti pašluoste po labiau patyrusių partijų kojomis.

Tautos prisikėlimo partiją daug kas laikė socialdemokratų projektu, taip pat ir „Maximos“ kūriniu. Aš pats tas kalbas, beje, pastaruoju metu pritilusias, vertinau skeptiškai. Neneigiu to, bet tokių faktų nežinau, o kai faktai bus, patikėsiu. Galbūt Gediminas Kirkilas ir Žilvinas Marcinkevičius iš tiesų „nušoko nuo proto“ ir investavo į liguistai save įsimylėjusį, jokių skrupulų nepripažįstantį bičą. Man įdomiau ne spėlionės, sąmokslo teorijos, o realios įtakos, partijos veiksmų prognozavimas. Akivaizdu, kad jei A. Valinskas ir yra projektas, jis greitai „nutrūks nuo grandinės“ ir taps nevaldomas, nes A. Valinskas paaiškinamas tik pačiu A. Valinsku. Jis yra tiek ribotas ir nesupratingas, kad į televiziją ir radiją eina ne dėstyti nuomonės ir išreikšti auditorijai savo požiūrį, o tiesiog lyg turguje pasiginčyti su vienu ar kitu žurnalistu, pajutus nuoskaudą dėl užkliudyto Jo Didenybės Ego. Laidos tema negali būti kas kita, kaip pats A. Valinskas. Kokios čia „Maximos“?

Geriausi Valinsko juokai jo karjeroje

A. Valinskas gali džiūgauti – jis eteryje dar niekada nebuvo toks juokingas. Štai kokius „bajerius“ jis skaldė „Alfa.lt“ studijoje, atsakinėdamas į Virgio Valentinavičiaus klausimus:

V. V.: Ką manote apie biudžeto projektą, kuris sulaukė prieštaringų vertinimų?
A. V.: Jūs statote vežimą prieš arklį (…) Jūs manęs neišprovokuosit.

V. V.: Ką manote apie netikėtą Vyriausybės sprendimą didinti Sodros mokesčius?
A. V.: Tai pasakė dabartinė vyriausybė. Šitą klausimą turės spręsti naujoji vyriausybė po rinkimų.

V. V.: Ką manote apie „Leo LT“ projektą?
A. V.: Reikia audituoti be išankstinės nuostatos: gal ten viskas gerai, gal ten viskas blogai.

Tai, ką apie partiją rašiau balandį, šiuo metu aišku daugmaž visiems. Žmonės išrinko televizines kaukes, o po jomis, pasirodo, glūdi pilki žmogeliai. Jeigu jau vadas toks, kuris turbūt protingiausias iš jų, tai kokie visi kiti? Ir tokie žmonės parinks mums ministrus, leis įstatymus.

«
»

Nėra atsiliepimų. Kviečiu pareikšti savo nuomonę!

(nebūtina)

Populiariausi pask. 4 mėn.

    • No results available

Pask. 12 mėn.

    • No results available
     
    Madridas. Plaza de Castilla nuotrauka-0039 OLYMPUS DIGITAL CAMERA nuotrauka-0008 nuotrauka-0107 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA Izraelis - Jafa BATH- Batas, Jungtinė Karalystė

    Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas